Design & Develop with by ZARBIN

انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی

خبرهای خوبی در راه است!

مادر و دختري كه در اسيد خشم پدر معتاد سوختند


سميه زني كه 11 ماه پيش توسط همسرش مورد اسيدپاشي قرار گرفت اين روزها براي ادامه درمان خود و دختر دوونيم‌ ساله‌اش به كمك ديگران احتياج دارد تا با بدست‌آوردن بينايي‌اش، دخترش «رعنا» را كه در اين اسيدپاشي نابينا شده است، به زندگي بازگرداند.

بامداد اواخر ارديبهشت‌ماه سال گذشته مردم روستاي «برات‌آباد» شهرستان بم با صداي فريادهاي «كمك» زني جوان روبرو شدند كه بلند فرياد مي‌زد كه «سوختم» و از مردم درخواست آب مي‌كرد، هرچند همسايه‌ها در لحظات اوليه تصور مي‌كردند كه اين زن 24ساله دچار برق‌گرفتگي شده است اما هنگامي كه صورت تخريب شده او و دختر دو و نيم ساله‌اش را ديدند متوجه شدند كه اين زن قرباني اسيدپاشي شوهر معتادش شده است.

سميه كه اين روزها براي ادامه درمان خود به تهران آمده در حالي كه به شدت نگران وضعيت دخترش است مي‌گويد: از صحبت‌هاي دختربزرگترم متوجه شدم كه «رعنا» يكي از چشم‌هايش را از دست داده اما اميدوارم كه دكتر بگويد كه مي‌تواند براي رعنا كاري كند.

مدت شش سال است كه با همسرش ازدواج كرده و دو دختر دو و نیم و چهارساله به نام «رعنا» و «نازنين» دارد، به اعتياد شديد شوهرش به شيشه و كراك اشاره كرد و گفت: مدتي بود كه ديگر توان زندگي كردن با اين فرد را نداشتم حتي دو روز قبل از وقوع حادثه براي طلاق توافقي به دادگاه رفتم كه در حياط دادگاه همسرم منصرف شد و حتي برادرش «علي» با ميانجي‌گري عنوان كرد كه تا دو روز ديگر با كمك او اوضاع مساعد خواهد شد.

وي با اشاره به رفتارهاي مشكوك همسرش پس از صرف نظر كردن از درخواست طلاق با بيان اينكه روز حادثه بسيار دلتنگ خانواده‌ام بودم، گفت: همسرم به من پيشنهاد كرد به ديدار مادرم بروم كه اين مساله شك مرا برانگيخت چرا كه با آمدن ما به منزل جديد اجازه ديدار با خانواده‌ام را نمي‌داد.

وي با اشاره به آزار واذيت‌هاي انجام شده از سوي شوهرش گفت: همسرم هميشه مرا تهديد مي‌كرد كه اگر در مورد مسايل و مشكلاتم به خانواده‌‌ام چيزي بگويم يا از او طلاق بگيرم، بلايي سر خانواده‌ام خواهد آورد حتي يك بار كه ميان من و او دعوا شده بود به قصد آتش‌زدن منزل برادرم به خانه او رفته بود كه همسايه‌ها او را در حال بالا رفتن از ديوار خانه برادرم ديدند و در نهايت او متواري شد.

1 388 th4

10

درست نمي‌داند در آن لحظه خواب بود يا بيدار؛ لحظه‌اي كه ناگهان جهان بر سرش آوار ‌شد و حالا، بعد از ماه‌ها هنوز هم درست در خاطرش نيست كه آن شب چه رخ داد اما با كلماتي بريد و منقطع عنوان كرد كه در آن شب دلشوره عجيبي داشتم و حوالي ساعت 12 شب متوجه صداي موتورسيكلت برادرشوهرم از بيرون منزل شدم اما همسرم عنوان كرد كه اشتباه شنيده‌ام و از من خواست كه بخوابم.

سميه در ادامه اظهارات خود با بيان اينكه در شب حادثه در حالي كه رعنا در كنارم در حال شيرخوردن خوابيده بود گفت: در همان حال متوجه سوزش شديد در چشم و صورت خود شدم، از شدت سوزش از خواب پريدم و كورمال‌كورمال خود را به حوض حياط رساندم و صورت خود را شستم كه متوجه شدم موهايم كنده شده‌ و در دستانم است.

وي افزود: در حالي كه از ديدن مو و پوست سرم در كف حياط شوكه شده بودم تنها صداي گريه‌هاي رعنا را مي‌شنيدم، اما تصور مي‌كردم به علت صداي فريادهاي من ترسيده و از خواب پريده است و هيچ‌گاه فكر نمي‌كردم كه همسرم كه قصد انتقام‌گيري ازمن را داشت، رعنا را نيز هدف انتقام‌گيري خود قرار داده باشد.

سميه با بيان اينكه با آمدن پدرم به خانه متوجه اسيدپاشي و آسيب‌ديدگي رعنا شدم گفت: در اين مدت 11 ماهه تنها سه بار پزشك ما را ويزيت كرده است كه يكبار در كرمان و دوبار ديگر نيز در تهران بود و مدت شش ماه است كه به دليل مشكلات مالي دست هيچ پزشكي براي معالجه به چشمانم نخورده است.

نازنين چهار و نیم  ساله در شب حادثه از صداي فريادها بلند شده و هنگامي كه مي‌خواسته دنبال من به داخل حياط بيايد به علت تماس با اسيد دچار سوختگي شده است و رعنا نيز كه در هنگام اسيدپاشي كنار من در حال شيرخوردن بود به دليل سوختگي ناشي از اسيد چشم راست خود را از دست داده و صورت و دستان او نيز به شدت سوخته است.

پدر سميه نيز با بيان اينكه آنقدر در نخل‌زارهاي كرمان به دنبال آب، زمين را بيل زده‌ كه رگ كمرش گرفته است گفت: در شب حادثه يكي از همسايه‌ها نيمه‌هاي شب به خانه ما آمد و با اين ادعا كه سميه دچار برق‌گرفتگي شده است مرا به خانه وي برد؛ سميه را در حالي كه در كنار حوض خانه مشغول شستشوي صورتش بود مشاهده كردم يك لحظه تعجب كردم چرا كه چهره سميه در لحظات اوليه كاملا سياه بود و پوست صورت و موهاي او در حال كنده شدن بود.

روزگار سميه بهتر از معصومه، آمنه و حتي دخترجواني است كه در اولين روز سال نو دچار خشم مرداني شد كه اسيد را تنها راه حل نابودي او مي‌دانستند چرا كه به گفته دكتر بلالي پزشكي كه قبول كرده است كه چشمان سميه را مورد معالجه قرار دهد گفته است كه سميه مي‌تواند بار ديگر بينايي خود را به دست آورد.

دكتر بلالي پس از مشاهده «اكو»ي چشمان سميه با اعلام اين خبر كه سميه مي‌تواند پس از تحمل دست كم هشت عمل جراحي بار ديگر بينايي خود را به دست آورد، گفت: آزمايشات تخصصي از چشمان سميه نشان داد كه اين مادر بار ديگر مي‌تواند بينايي خود را به دست آورد اما بايد گفت كه سميه بايد چندين عمل جراحي را پشت سرگذارد.

وي افزود: سه عمل جراحي بايد روي پلك و چشم او صورت گيرد و پس از پايان التهاب پلك مي‌توان روي چشمان وي نيز عمل جراحي انجام داد.

بلالي در مورد وضعيت چشمان رعنا نيز با بيان اينكه بينايي چشم راست رعنا به صورت كامل از بين رفته است، گفت: چشم چپ رعنا سالم و بايد چندين عمل پيوند پوست روي صورت اين كودك 5/2 ساله انجام شود.

سميه، پس از شنيدن صحبت‌هاي دكتر بلالي در حالي كه باورش نمي‌شد پس از چندماه مي‌تواند ببيند، بارها از دكترخواست كه نظرش را دوباره درمورد بازگشت مجدد بينايي‌اش بگويد و در آخر او به دكتر گفت كه اگر بينايي خود را به دست بياورد حتما شروع به كاري براي جبران زحمات خانواده‌ خواهم كرد چراكه پدرم تمامي مخارج درمان مرا متحمل شده است و حتي زمين كشاورزي كه روي آن كار مي‌كرد را به خاطر درمانم فروخت به گونه‌اي كه ديگر هيچ‌چيزي براي ادامه درمانم ندارد و اگر بينايي‌ام را به دست بياورم زحمات پدرم را جبران مي‌كنم.

به گزارش ايسنا، شايد سميه در ميان بسياري از زناني كه قرباني اسيدپاشي شده‌اند سرنوشت بهتري داشته باشد، چراكه مي‌تواند ببيند، اما او اين روزها براي ادامه درمان خود و نگهداري از دو دختر خردسالش كه يكي از آنان با جنايت پدرش نابينا شده است به كمك هموطنانش نيازمند است تا خودش عصاي دست دخترخردسال نابينايش شود كه با وجود سن كم متوجه نگاه‌هاي متفاوت مراجعه‌كنندگان به بيمارستان مي‌شود.

3 215 th4

 

منبع: خبرگزاری ایسنا _  ۲۵ فروردین ۱۳۹۱

 

بیشتر بخوانید