Design & Develop with by ZARBIN

انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی

خبرهای خوبی در راه است!

زخم خوردگان اسید به مجلس پناه بردند


بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از قربانیان در مجلس

زخم خوردگان اسید به مجلس پناه بردند

ترانه بنی یعقوب

می پرسند می دانی تلخ ترین لحظه برای ما چه لحظه ای است؟ دیدن صورتمان در آینه؟ رنج و عذاب خانواده؟ شنیدن نوچ نوچ های مردم و لحن تحقیرآمیزشان در کوچه و خیابان؟ نه. آنچه بیش از هر چیز عذابمان می دهد شنیدن خبر اسید پاشی جدید است. خبری که روح و روان مان را زخم می زند، خبری که به ما می فهماند تنها قربانی اسید پاشی ما نیستیم و نخواهیم بود. اینکه این خشونت همچنان قربانی می گیرد، درد بزرگی است.

طی هفته های اخیرپنج خبر اسید پاشی منتشر شد؛ اصفهان، بابل و تهران. می پرسند راستی چند نفر دیگر باید قربانی شوند تا فکری برای آن اندیشیده شود؟ شاید برای همین دغدغه هاست که راهی بهارستان می شوند در روزهایی که قرار است نمایندگان مجلس جزئیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان را بررسی کنند.

معصومه عطایی، محسن مرتضوی، مرضیه ابراهیمی، مریم زمانی و دخترش آرزو هاشمی نژاد. همه اعضای انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی هستند. انجمنی که چندی است پا گرفته و سعی می کند قربانی ها را دور هم جمع کند و تا حد امکان کمک کند دوباره به جامعه بازگردند. رضا درمیشیان، کارگردان فیلم لانتوری هم به مجلس آمده. او هم یکی از اعضای هیات مدیره این انجمن است. اگر فیلمش را ندیده اید حتما شنیده اید که درباره همین موضوع است. اسید پاشی روی دختر خبرنگاری که در نهایت اسید پاش اش را می بخشد. نقش اسیدپاش را نوید محمد زاده بازی می کند. بچه ها بروشورهای انجمن را در دست دارند و با خبرنگارها صحبت می کنند و از دغدغه هایشان می گویند.

مرضیه ابراهیمی، قربانی اسید پاشی اصفهان می گوید: «این روزها هرکس اسید پاشی می کند، بنابر همان قانون ۶۰ سال پیش مجازات می شود. قانونی که در زمان تصویبش کسی نمی دانست روزی تا این اندازه فراگیر شود. طبق این قانون، اسیدپاش معمولا دو تا پنج سال مجازات حبس می گیرد. اگر این مجازات افزایش پیدا کند، شاید در بازدارندگی جنایت موثر باشد. مثلا اگر برای اسیدپاش حبس ابد در نظر گرفته شود.»

مرضیه ۲۹ ساله متولد اصفهان است و شغلش مامایی است. او ۲۳ مهرماه سال ۹۳ این حادثه تلخ را تجربه کرد. او تنها قربانی اسید پاشی های زنجیره ای اصفهان نبود و سه دختر دیگر نیز با همین حادثه آسیب دیدند. سیده فاطمه حسینی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جمع قربانی ها حاضر می شود. تقریبا بیشتر خبرنگارهای حاضر در صحن علنی مجلس از حسینی می خواهند بگوید چه زمان قرار است عاملان و آمران این اتفاق به افکارعمومی معرفی شوند. او می گوید: «مجلس وظیفه نظارتی هم دارد و در صورت طرح شکایت و از طریق اصل ۹۰ و مراجعه به کمیسیون حقوقی و قضایی قابل پیگیری است.» هرچند مرضیه تاکید می کند که اغلب نمایندگان ترجیح می دهند در این باره حرفی نزنند و تا به حال پیگیری او به عنوان نماینده قربانیان اسید پاشی های اصفهان به نتیجه ای نرسیده و هنوز او و دیگر قربانیان این حادثه، دیه شان را هم دریافت نکرده اند.

مرضیه تقریبا در همه مصاحبه هایش اعلام کرده که با قصاص و اعدام اسیدپاش مخالف است چون معتقد است که در این صورت به چرخه خشونت دامن می زند. بچه ها خواستار گنجاندن ماده ای دیگر در این قانون هم هستند و آن اینکه برای خرید و فروش اسید منع قانونی ایجاد شود. محسن مرتضوی از اعضای هیات مدیره انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی می گوید: «چرا بچه ۱۴ ساله براحتی می تواند اسید بخرد؟ چرا کسی از او نمی پرسد چند لیتر اسید را برای چه کاری می خری؟ بعد می بینید همین نوجوان مرتکب اسیدپاشی می شود.»

فاطمه حسینی، نماینده مجلس تهران از تصویب جزئیات طرح «تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن» در جلسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خبر می دهد و تاکید می کند با افزایش مجازات اسید پاشی به دنبال آن هستند که مانعی در مسیر راه کسانی قرار دهند که چنین خشونتی را بر پیکر جامعه وارد می کنند. آنها می خواهند با تصویب این طرح کمک کنند در این موارد قربانی بتواند حق و حقوقش را بگیرد. اگر اسیدپاش شناسایی نشد از صندوق بیت المال هزینه های درمان قربانی پرداخت شود و امکان دستیابی به حقوق اولیه برایش فراهم باشد. هزینه ای که تقریبا پرداخت آن توسط هرکسی ممکن نیست.

به گفته وی، این طرح در کمیسیون قضایی مجلس بررسی شده و یک بند برای محدود کردن دسترسی همگانی به اسید هم در آن گنجانده شده است تا هرکسی نتواند براحتی اسید بخرد و هنگام خرید ملزم به ارائه برگه های هویتی باشد. حسینی تاکید می کند که با قانون فعلی، اسید پاش با مجازات حداقلی محاکمه می شود و گاهی هم با قرار وثیقه از زندان آزاد می شود.

مریم زمانی و دخترش آرزو، قربانی اسیدپاشی همسر برادر مریم هستند. آرزو دختر نوجوان مریم کم حرف است. کلاس دهم است و در رشته معرق کاری تحصیل می کند. او هنوز آنقدر جوان است که تصویر درستی از قانون و قانونگذاری ندارد و با خجالت از عکاس ها می خواهد از او عکسی نگیرند.

معصومه عطایی از اعضای هیات مدیره انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی که زخم خورده همین قانون است، درباره افزایش مجازات این جرم می گوید. پدرشوهر معصومه که اسید پاش اوست تنها بعد از تحمل دو سال حبس از زندان آزاد شد. معصومه هم مثل اغلب قربانیان اسیدپاشی خواهان افزایش مجازات است تا موجب بازدارندگی این جرم شود.

دکتر سید کمال فروتن، فوق تخصص جراحی پلاستیک و مدیرعامل انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی هم تاکید می کند: «ما تصمیم گرفتیم این انجمن را تاسیس کنیم تا بتوانیم قربانی ها را که اغلب به بن بست رسیده اند، نجات دهیم و از نظر حقوقی، اجتماعی و درمانی به یاری شان بیاییم. من و بسیاری از همکارانم در این انجمن حاضریم بیماران را رایگان جراحی و درمان کنیم اما بیمارستان های خصوصی از هزینه هتلینگ شان نمی گذرند و باید برای آن فکری کرد. در بعد حقوقی هم تعدادی وکیل داوطلب داریم که می توانند وضعیت پرونده قربانیان را پیگیری کنند اما همه این ها منوط به داشتن دفتری متمرکز است که امیدوارم با کمک خیران و همه کسانی که قادرند به ما کمک کنند زودتر تهیه شود.»

فروتن در ادامه به یکی دیگر از اهداف مهم انجمن اشاره می کند که محدود کردن خرید و فروش اسید است: «این روزها اسید براحتی در دسترس همه قرار دارد و به عنوان یک اسلحه خاموش هر کسی را تهدید می کند. پروسه درمان سوختگی یک روز و دو روز نیست که بعد از مدتی کار تمام شود و فرد تا پایان عمر با آن درگیر است و از نظر روحی و روانی خود و خانواده اش آسیب جدی می بینند.»

ما تحقیق کرده ایم که فروش و واردات اسید براحتی قابل کنترل است. خیلی راحت می توانیم فروشندگان و خریداران اسید را کنترل کنیم و با تکنولوژی روز و رایانه این کار امکان پذیر است. همچنین بیش از ۹۰ درصد قربانیان زن هستند و ۱۰ درصد هم مرد هستند. او با اشاره به اینکه در سال ۹۴ و تنها در یکی از بیمارستان های سوانح سوختگی تهران حدود ۵۴ سوختگی با اسید گزارش شده و در سال ۹۵ این آمار به ۶۶ نفر رسیده و این روزها هم دائم خبر اسیدپاشی های جدید منتشر می شود، این مساله را هشداری جدی برای جامعه و مسئولان می داند و معتقد است هرچه زودتر باید فکری جدی برای آن شود. کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گرفته است.

 

منبع: روزنامه ایران

بیشتر بخوانید