Design & Develop with by ZARBIN

انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی

خبرهای خوبی در راه است!

هر روز یک قربانی جدید شناسایی می شود


CzIXrRFzHUaBGW4xvosxZw 002

هر روز یک قربانی جدید شناسایی می شود

«باورنکردنی است، هر روز قربانی تازه ای با ما تماس می گیرد، طوری که خودمان هم شوکه می شویم از گوشه و کنار کشور از شهرها و روستاهای دورافتاده. می گویند در اینترنت جست و جو کردیم و به نام انجمن شما برخوردیم و بعد تماس گرفتیم. بارها گفتم اسید اسلحه بی صدا شده و دائم قربانی می گیرد.» این ها حرف های دکتر سیدکمال فروتن است، جراح پلاستیک و موسس انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی.

این انجمن دو سال پیش به همت جمعی از فعالان مدنی و اجتماعی وهمچنین تعدادی از قربانیان اسیدپاشی تاسیس شد. این روزها آنچه بیش از همه، پایه گذاران این انجمن را هم شوکه کرده است وجود قربانیان پر تعداد گمنام اسیدپاشی است، کسانی که در گوشه ای از کشور بی صدا غصه می خورند، درد می کشند و پیر می شوند.

دکتر فروتن که در هفته های اخیر سه زن قربانی اسیدپاشی را در دفتر انجمن ویزیت کرده، می گوید:«درهفته های اخیر زنی را ویزیت کردم که صورتش کاملا صاف شده بود. دو چشمش را از دست داده بود. این خانم قبل از اسیدپاشی بسیار زیبا بود. این خانم و دو زن دیگرهمین اطراف تهران یا در جنوب شهر تهران زندگی می کنند و تا به حال موضوع اسیدپاشی شان رسانه ای هم نشده. یک آقای دیگر را هم که قربانی اسیدپاشی در کرمانشاه بود جراحی کردم. این همه مراجعه کننده برای خود ما هم عجیب است. الان پرونده پزشکی ۴۳ نفر را در انجمن تشکیل داده ایم اما با تماس های اخیر حدس می زنیم تعداد قربانیان چند برابر این تعداد باشد. این قربانی ها نه فقط نیازمند کمک های پزشکی اند که نیاز به کمک اجتماعی دارند تا از انزوا و خانه نشینی که به اجبار نصیب شان شده درآیند. امکانات انجمن هم محدود است و نمی تواند به همه رسیدگی کند مثلا تعدادی از این قربانی ها حتی امکان سفر به تهران و استفاده از امکانات درمانی را ندارند.»

قربانی خاموشی از بم

پوران پویایی را چندی پیش دیدم. زن ۵۰ ساله ای که چندین سال پیش قربانی اسیدپاشی شوهر معتادش شده بود. هیچگاه خبر اسیدپاشی اش از محدوده خانه اش فراتر نرفته بود تا اینکه با ما گفت و گو کرد. فکر می کردم او و رعنا دختر بچه اهل روستای همت آباد بم تنها قربانیان اسیدپاشی این شهر هستند. اما این روزها زن جوان دیگری با مسئولان انجمن تماس می گیرد و می گوید ۶ سال پیش قربانی اسیدپاشی خواهر شوهرش شده. با زن که صحبت می کنم، می خواهد نامش را در این گزارش نیاورم. می گوید نه اینکه از اسیدپاشش بترسد، نه، فقط نمی خواهد بچه هایش بیشتر از این خجالت زده شوند. دوست دارد داستان زندگی اش را همه بدانند. دوست دارد رنجی را که بر او رفته فریاد بزند. می گوید نمی دانی چقدر این سال ها بر او سخت گذشته تا اینکه چند روز پیش در اینستاگرام با صفحه انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی تماس گرفته و خودش را معرفی کرده. با امیدواری می پرسد یعنی به من کمک می کنند؟ کمک می کنند تا صورتم را جراحی کنم که دوباره از خانه بیرون بیایم.

داستانش به ۶ سال قبل برمی گردد. خواهر شوهرش همیشه به او حسادت می کرد اما هیچ وقت فکرش را هم نمی کرد بخواهد روی صورتش اسید بپاشد. اسید؟ اصلا تصورش هم غیرممکن بود. یک روز دعوتش کرد خانه شان. ظهر چرتی زد و بعد ناگهان سوخت.«فکر کردم چایی روی صورتم ریخته. دستم را روی صورتم گذاشته بودم وگرنه همه صورتم می سوخت. اسید قرمز رنگ بود. بعد دیدم لبا س هایم پودرمی شود. فهمیدم اسید است. همسایه مان هنوز لباس ها را نگه داشته. گذاشته شان توی یک گونی. هر از گاهی می روم به لباس ها نگاهی می اندازم ببینم چه بلایی سرم آمده.» خانه او و خواهر شوهرش فقط چندمتری با هم فاصله دارد. می گوید می توانی تصور کنی با کسی که این بلا را سرت آورده هر روز چشم توی چشم شوی. اسیدپاش یعنی خواهر شوهرش چند ماهی زندانی بود و بعد همه خانواده به شوهرش اصرار کردند که همین یک خواهر را داری حالا که صورت زنت خراب شده، حداقل رضایت بده خواهرت بیاید بیرون، خوبیت ندارد. بعد از چند ماه اسیدپاش آزاد شد و دوباره در همسایگی شان ساکن شد.

چشم چپ زن مشکل دارد اما چشم راستش خدا را شکر دید کامل دارد: «وقتی توی اینترنت می گشتم به اسم انجمن رسیدم و تماس گرفتم. می دانی همه چیز خیلی گران است با این وضعیت مالی نمی توانم حتی تا تهران بیایم.» پوران خانم را می شناسد چند باری او را توی بیمارستان دیده همانجایی که به قربانی ها لباس مخصوص سوختگی می دهند، می گوید بنده خدا نابینا شده شوهرش اسید پاشیده رویش. می گوید نمی داند چند نفر مثل او همین جا توی کرمان و بم هستند. خواهر شوهرش دو سال پیش به او پیام داد و تقاضای بخشش کرد اما او می گوید هیچ وقت تا آخرعمرم او را نمی بخشم. هر وقت درباره اسیدپاشی در تلویزیون می شنیدم می گفتم چطور ممکن است این اتفاق ها بیفتد اما این اتفاق برای خودم افتاد.

قربانی اسیدپاشی زنم شدم

امیررضا آذرمهر در شهر گناباد زندگی می کند. ۲۵ ساله است و به روش مشابهی با انجمن آشنا شده از طریق جست و جو در اینستاگرام. همسرش رویش اسید ریخته در همان ابتدای گفت و گو با خنده ای تلخ می گوید معمولا مردها روی زن ها اسید می پاشند اما حالا برعکس شده زنم روی من اسید پاشید. دائم به من شک داشت می گفت تو خوش قیافه ای باید مال خودم باشی. امیررضا که یک شب خسته و مانده به خانه رسید و فردا صبحش عازم ماموریت بود این بلا سرش آمد:«صبح زود روی صورتم اسید پاشید خواب خواب بودم بعد هم زنگ زد آمبولانس نمی فهمیدم چه شده؟ در بالکن باز بود اصرار می کرد که کسی از بیرون آمده و این کار را کرده ولی بعدا در زندان اعتراف کرد کار خودش بوده.» اسیدپاش مدتی را در زندان گذراند و بعد با قید وثیقه از زندان آزاد شد.«اسیدش از اینها است که لوله چاه را باز می کند بعدا اعتراف کرد چندباری اسید را توی چاه ریخته امتحانی یا پشیمان شده اما خلاصه پاشید روی صورتم.» امیررضا مثل اغلب قربانیان اسیدپاشی بعد از این حادثه بیمارستان شد خانه اصلی اش:«تا به حال ۳۰ بار جراحی کرده ام بیش از ۳۰۰ میلیون تومان هزینه جراحی هایم شده. این روزها زنم زنگ می زند بیا با هم زندگی کنیم خرجت را می دهم ولی من دیگر حاضر نیستم او را ببینم نه حاضرم او را ببینم و نه ببخشم.» اسیدپاش به ۱۰ سال زندان و پرداخت دیه محکوم شده اما هنوز حکمش تایید رسمی نشده. در دیوان عالی کشور است. قصاص هم خواستم اما قصاص لاله گوش شامل حالش شد که قبول نکردم برای خانم ها این قصاص فایده ای ندارد. می گوید می دانم حسم درست نیست اما از همه زن ها نفرت پیدا کرده ام هر خبر اسیدپاشی را می شنوم دگرگون می شوم.

دکتر فروتن، مدیرعامل انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی می گوید:«بسیاری از قربانیان اسیدپاشی بعد از این ماجرا دچار خشم و نفرت شده اند و به مشاوره و روانپزشکی جدی نیاز دارند و انجمن سعی کرده این امکانات را تا حدی فراهم کند اما برای رسیدگی بیشتر به این قربانیان به کمک های مردمی بیشتری نیازمند است.این خشونت مدام فراگیرتر می شود و ما یکی از برنامه هایمان در این انجمن کاهش این نوع خشونت است.»

مسئولان انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی بارها تاکید می کنند که خودشان هم تصور نمی کردند هر روز قربانی تازه ای در گوشه و کنار کشور با آنها تماس بگیرد. پوران، معصومه، محسن، فاطمه، زیور، نرگس، مهناز و حالا امیررضا و... هر خبر جدیدی از اسیدپاشی، ترس می ریزد توی جان آدم. اسید چند قربانی دیگر باید بگیرد تا همه جدی اش بگیرند؟

منبع: روزنامه ایران
نوشته‌ از ترانه بنی یعقوب
بیشتر بخوانید