Design & Develop with by ZARBIN

انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی

خبرهای خوبی در راه است!

صید اسید در یک روز کاملا معمولی


dxganSd3M0CBl8AiOy5cTQ 002

اطلاعی از زندگی قربانیان ترمینال کرمانشاه دارید؟

یک روز معمولی بود، کاملا معمولی. هوا آفتابی بود. برای خرید روزانه بیرون رفته بود و داشت با زنبیلی پر برمی گشت؛ مایع ظرفشویی و سبزی تازه و از این جور خرت و پرت ها که الآن وقتی بهشان فکر می کند، یادش نمی آید. اصلا این جزییات چه اهمیتی دارد؟ همیشه به همان بازار می رفت و برای برگشتن هم از همان ترمینال برمی گشت. در ایستگاه اتوبوس منتظر نشسته بود که روز کاملا معمولی اش زیر و رو شد؛ دختری با یک بطری اسید زندگی او و هفت نفر دیگر راعوض کرد. شاید شما هم خبر اسید پاشی در ترمینال کرمانشاه یادتان باشد؛ یک نفر بدون هیچ انگیزه خاصی یک بطری پر از اسید دستش می گیرد و روی آدم هایی که منتظر رسیدن اتوبوس هستند می پاشد و یک روز معمولی را به یک روز نفرین شده تبدیل می کند.با اینکه پنج سال از حادثه گذشته ،هنوز از قدم گذاشتن به خیابان می ترسند. پنج سال گذشته اما آن لحظه دردناک روی زندگی خانواده سایه سنگینی انداخته است. طلعت سرمستی ۷۰ ساله یکی از قربانیان همان لحظه شوم است. بچه هایش می گویند مامان دست بردار و به چیزهای خوب فکر کن. همیشه که برای آدم اتفاق های بد نمی افتد.

می گوید حالا پیر زنی شده که از پا گذاشتن به خیابان می ترسد، هنوز هم نمی داند چرا آن زن جوان با یک بطری پر از اسید او را سوزاند. آنها که کاری نکرده بودند؛ فقط منتظر نشسته بودند تا اتوبوس از راه برسد، بروند خانه. خیلی ها بعدها به او گفتند آن خانم جوان مشکل داشته اما در همه این سال ها هیچکس سراغ شان را نگرفت. فقط چند بار دادگاه رفتند و آمدند و او ماند و زخم هایش. با لهجه غلیظ کرمانشاهی حرف می زند. آنقدر که از یک جایی به بعد متوجه نمی شوم چه می گوید. پسرش به کمک مان می آید: «مادر من یک زن معمولی خانه دار است. زنبیلش را برداشته بود و رفته بود خرید که اینجوری شد. واقعا هیچوقت نفهمیدیم چرا؟ اما جالب اینکه همه این سال ها کسی سراغ ما را نگرفت. کسی هم توضیحی نداد.»

طلعت در این حادثه دست ها، صورت و سینه اش سوخت. اسیدپاش هم که ظاهرا پنج سال حکم زندان گرفت و قرار است تا قربانیان حادثه رضایت ندهند از زندان آزاد نشود: «مادرمان هر روز این صحنه ها را مرور می کند. گاهی می مانیم چه بگوییم که از فکر کردن به این موضوع دست بردارد.»

قمری جعفری و همسرش یدالله دارابی نژاد از دیگر قربانیان این حادثه هستند. دارابی نژاد می گوید: «نشسته بودیم که اتوبوس بیاید، برویم خانه. رفته بودیم دکتر. یک زن از توی دستشویی ترمینال با یک بطری دادزنان به طرف ما دوید. تا اینکه بفهمیم چه شده، سوختیم. از هم می پرسیدیم آب جوش بود؟ حتی حدس نمی زدیم اسید باشد. زنم قمری کلا بیهوش شد. تا اینکه ما را بردند بیمارستان امام خمینی. یکهو دیدم لباس های خودم پودر شده. تازه فهمیدم اسید بوده. ما اصلا این خانم را نمی شناختیم.»زن هم می گوید که حالا۵۰ ساله است، با صورتی سوخته و چشمی که هر روز باید با قطره تمیزش کند. هنوز از بیرون رفتن می ترسد. مردم یکسره می پرسند چرا این طوری شد اما خودش هم جوابش را نمی داند: «تا سال ها آمپول می خریدم دانه ای ۲۰ هزار تومان، کسی نپرسید حالتان چطور است.»

 دادستانی کرمانشاه به تازگی از مسئولان انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی دعوت کرد برای مقابله با این خشونت یاری شان کنند. اعضای این انجمن هم به دیدار مسئولان دادستانی و قربانیان حادثه رفتند تا شاید با تجربه ای که در این زمینه دارند، بتوانند گامی برای پیشگیری از آن و بازگرداندن قربانیان به زندگی عادی بردارند.

طلبه ای که خانه نشین شد

 روح الله فرخی طلبه است و در اسفراین خراسان شمالی زندگی می کند. ۱۰ سال پیش ماه محرم وقتی به قول خودش منبر رفته بود توسط دو نفر اسیدپاشی شد. بیش از هرچیز از خانه نشینی و انزوایی که بعد از این ماجرا برایش پیش آمده حرف می زند: «۴لیتر اسید رویم پاشیدند. پلکم سوخت و بینایی یکی از چشم هام تقریبا از بین رفت. هیچ وقت انگیزه اسید پاش ها را نفهمیدم. مدت کوتاهی زندان بودند بعد وقتی به قید وثیقه آزاد شدند هر دو فوت کردند. من آن موقع توی بیمارستان بودم و هیچ وقت نتوانستم ملاقات شان کنم. در همان دوران آزادی شان یکی را گاز گرفت و مرد و آن یکی هم توی تصادف از بین رفت. من همیشه این پرسش برایم ماند که چرا این کار را کردند؟ اصلا چرا آدم ها این طوری با سرنوشت دیگری بازی می کنند؟ هیچ وقت این موضوع برای خانواده من عادی نشد. همین چند ساعت پیش بچه ام به عکس قبل از حادثه نگاه می کرد، گفت بابا چرا قبلا زیبا بودی، اما حالا نیستی؟ اثرات سوختگی هیچ وقت پاک نمی شود.»

 او از آن به بعد هرگز منبر نرفت و خودش را خانه نشین کرد: «کابوس این حادثه رهایم نمی کند. سعی می کنم کمتر از خانه خارج شوم. یعنی در واقع بعد از این حادثه خانه نشین شدم. راستش هیچکس حال و روز ما را درک نمی کند. به قول معروف احساس سوختن به تماشا نمی شود. شهر ما یک شهر کوچک است و هنوز هم از من می پرسند چرا رویت اسید پاشیدند؟ شیخ مگر در منبرت چه گفتی؟ خیلی دلم می خواست بدانم چطور می توانم با این ماجرا بعد از سال ها کنار بیایم و لااقل بدانم کسانی که برایشان همین اتفاق افتاده چطور با آن کنار آمده اند؟ چطور دوباره توانسته اند در جامعه ظاهر شوند و کار و فعالیت کنند؟»

 پیشگیری و پیگیری

در هر گوشه کنار کشور می توانید تعدادی قربانی اسید پاشی را شناسایی کنید. قربانی هایی که خیلی هایشان فراموش شده اند و گوشه خانه یا در انزوا می سوزند و می سازند. شاید به همین خاطر است که یکی از اصلی ترین برنامه ها برای مقابله با اسیدپاشی برنامه های پیشگیرانه است. آن طور که مدیرعامل انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی بارها درباره اش هشدار داده است. دکتر کمال فروتن می گوید: «برنامه های فرهنگی برای کاهش اسیدپاشی، منع خرید و فروش اسید و افزایش مجازات عاملان اسیدپاشی می تواند در کاهش این جرم موثر باشد. چون متاسفانه قربانیان اسیدپاشی درمان نمی شوند و تا پایان عمر درگیر مداوا و جراحی هستند. برای همین یکی ازفعالیت های انجمن در کنار برنامه های پزشکی و بازگرداندن قربانی ها به جامعه، تلاش برای پیشگیری از این حادثه است. این روزها افراد زیادی از نقاط مختلف کشور با ما تماس می گیرند. افرادی که کمترین میزان دسترسی به مراکز درمانی پزشکی و روانپزشکی دارند و در انزوا فراموش شده اند.»امیر محمد صفرانداقی، روانشناسی که در حوزه خشونت کار کرده در گفت وگو با ما درباره انزوا، خانه نشینی و رها شدگی قربانیان توضیح می دهد: «در هر خشونت و سانحه خشونت باری، قربانی با الگویی برای اجتناب از محرک هایی که او را یاد سانحه می اندازد، درگیر می شود. مثلا اگر اتفاق خشونت بار برای فرد در خیابان افتاده او از رفتن به خیابان می ترسد. فرد در عین دوری از این محرک ها اما دائم ماجرا را مرور می کند و در خواب و بیداری ماجرا را برای خودش بازسازی می کند. تا جایی که معمولا خانواده هم از تکرار حادثه کلافه می شود. به این ها استرس بعد از حادثه هم گفته می شود. قربانی تجاوز بعد از حادثه دچار شرم می شود یا قربانی اسیدپاشی که یک زندگی معمولی داشته، مثلا شغلی داشته به لحاظ عینی هم کاملا بهم می ریزد. همین طور انگ هایی که به فرد زده می شود یا سوالاتی که از قربانی می شود او را از حضور فعالانه در جامعه دور می کند.»

به گفته او تنها با حمایت های اجتماعی و خانوادگی پیگیرانه این انزوا قابل کنترل است و اگر قربانی از این حمایت ها بی بهره باشد کاملا خود را از جامعه دور می کند. این درباره همه قربانیان خشونت مصداق دارد مثل قربانیان تجاوز یا... این قربانی ها مدام باید تحت نظر روانشناسان باشند. چراکه قربانی های چنین حوادثی بعد از مدتی گم و فراموش می شوند به ویژه آنهایی که در شهرهای کوچک و دورافتاده زندگی می کنند.  او تاکید می کند: «درباره قربانیان خشونت در ایران به ویژه قربانیان اسیدپاشی معمولا به بهبود ظاهری شان توجه می شود درحالی که این حوادث تاثیر بسیار عمیقی بر روح و روان افراد می گذارد. اگر جامعه به قربانی کمک نکند تا از نقش قربانی بودن بیرون بیاید در نهایت قربانی هم دنبال توجه نامطلوب خواهد رفت؛ مثلا مدام توقع دارد همه به حرف هایش گوش دهند یعنی فرد دچار درماندگی آموخته می شود و نمی تواند از نقش قربانی خلاص شود. به این ترتیب مدام دور و بری ها و اطرافیانش را هم از دست می دهد. همین طور مرور آن حادثه کیفیت زندگی قربانی و خانواده اش را کاهش می دهد. بنابراین برنامه هایی برای ارتقای سلامت خانواده قربانی ها هم ضروری است.»

همه آنها درحال تجربه یک روز معمولی بودند، روزهایی که گاه از خاطر آدم می رود و نمی داند کی بوده و اصلا چکار می کرده اما یک لحظه تلخ می تواند چنان سایه سنگین خود را تحمیل کند که باقی عمر همان لحظه باشد مثل لحظه ای که اسید زندگی ات را می سوزاند.

 

منبع: روزنامه ایران 

نوشته ترانه بنی یعقوب

 

 

بیشتر بخوانید