Design & Develop with by ZARBIN

انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی

خبرهای خوبی در راه است!

جراح دردهای قربانیان اسیدپاشی


ساعتی در مطب اولین رزیدنت جراح پلاستیک ایران

دکتر کمال فروتن، فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی را با قربانیان اسیدپاشی شناختم. نمی شود محسن، زیور، مرضیه و… یا هر یک از قربانیان اسیدپاشی را ببینی و نام دکتر فروتن را از زبان شان نشنوی؛ پزشکی که بارها و با حوصله جراحی شان کرده و پای حرف ها و درد دل هایشان نشسته.

شاید ندانید اما بعد از حادثه اسیدپاشی، بیمارستان می شود خانه اول قربانیان. بیمار یک بار نه بلکه بارها و بارها نیاز به جراحی دارد؛ نه جراحی هایی صرفا برای زیبا شدن، که برای زنده ماندن. وقتی قربانی با اسید می سوزد، گاه گوش، بینی و سایر اندام هایش را از دست می دهد و جراحی ترمیمی است که به دادش می رسد تا دوباره بتواند نفس بکشد. جراحی هایی که بجز هزینه های وحشتناک، تحملش هم واقعا دشوار است.

اما قربانیان اسیدپاشی می گویند دکتر فروتن دردهایشان را فهمیده و نه تنها هیچ وقت دستمزدی برای جراحی ها از آنها نگرفته، که بارها با آنها همدلی کرده. می گویند دکتر با بیمارانش ارتباط عاطفی دارد و مثل برخی از پزشکان نیست که به بیمارانش اهمیت ندهد. او درمان بیمارانش را تا انتها پیگیری می کند و همانقدر از خوب شدن و درمان شان خوشحال می شود که خانواده شان از بهبودی آنها. دکتر کمال فروتن، این روزها مدیریت انجمن تازه تاسیس حمایت از قربانیان اسیدپاشی را هم برعهده دارد. راضی کردنش برای مصاحبه چندان آسان نیست، دوست ندارد زیاد درباره خودش حرف بزند. به اصرار ما و برخی بیمارانش که دل شان می خواهد دیگران از دکتر بیشتر بدانند، پای گفت وگو با ما می نشیند.

هنگام گفت وگو با دکتر کمال فروتن، یکی از بیمارانش هم در مطب اوست. زنی ۳۸ ساله که دکتر پای قطع شده اش را در ۵ سالگی پیوند زده. الهام می گوید همه این سال ها مدیون دکتر بوده و ارتباطش را با او حفظ کرده. الهام به دلیل تصادف اتومبیل و برخورد با جدول خیابان پایش قطع می شود و دکتر فروتن عمل پیوند را انجام می دهد و دختر بچه به زندگی عادی اش برمی گردد. دکتر موهای جوگندمی و چشمانی مهربان دارد همان طور که با علاقه حال و احوال بیمارش را جویا می شود، برایم می گوید: «سال ها پیش بود، قبل از اینکه از خانه بیرون بروم، با من تماس گرفتند و گفتند یک پای قطع شده داریم. درمانش را بسرعت پذیرفتم. یک پوتین ساق بلند برایم آوردند. گفتم این که پوتین است، گفتند نه پا درون پوتین است. حدود ۸ ساعت اتاق عمل بودم. همه این سال ها حال و احوالش را پرسیده ام. بیمارهایم آنقدر برایم مهم می شوند که هیچ وقت فراموش شان نمی کنم.»

کمال فروتن بیش از ۴۰ سال است جراحی می کند و ۳۰ سال هم به عنوان دانشیار در دانشگاه علوم پزشکی ایران تدریس کرده. بیش از ۱۳۰ جراح پلاستیک نزد او دوره دیده اند اما با این همه می گوید هنوز هم با صبر و حوصله زیاد جراحی می کند: «عاشق بیمارانم هستم. عمل جراحی را که ۱۰ ساعت طول می کشد، بدون احساس خستگی انجام می دهم چون عاشق کارم هستم. جراحی به من انرژی می دهد، یعنی موقع عمل حال خوبی دارم؛ نه احساس خستگی دارم نه باری روی دوشم حس می کنم.»

از ۲۰ سالگی عاشق پزشکی بوده. به قول خودش نه به خاطر درآمد، که به خاطر کمک به همنوعانش و حال خوبی که این شغل به او می دهد.

فروتن با صبر و حوصله زیاد همان طور که از یک جراح زبردست انتظار می رود، از آن روزها می گوید: «دوره پزشکی ام را در اصفهان گذراندم. از همان ابتدای کارم به جراحی علاقه مند بودم. پزشکی را که تمام کردم، فهمیدم دوست دارم جراح شوم. یک بار که به اتاق عمل رفته بودم، یکی از همکارانم که تخصصش را از آلمان گرفته بود، رو به من کرد و گفت این چرا آمده تو اتاق عمل؟ من آن روز خیلی ناراحت شدم و به خودم گفتم باید جراحی بخوانم.

رزیدنتی جراحی را دانشگاه جندی شاپور شروع کردم و از همان سال اول همه کارهای جراحی را انجام می دادم. برایم شب و روز نداشت؛ با علاقه زیاد کار می کردم. یادم هست ماه رمضان بود از صبح تا شب اتاق عمل بودم و فقط افطار می کردم. سه شبانه روز پشت سر هم اتاق عمل بودم. در هر بخشی هم جراحی انجام می دادم؛ مغز و اعصاب، حلق و بینی… آن وقت ها هنوز جراح عمومی بودم. به همین ترتیب ۴ سال گذشت. یک مدت آندوسکوپی کردم اما اصلا با روحیه ام سازگار نبود. بنابراین به بیمارستان سوانح سوختگی رفتم. سال ۶۷ بورد جراحی پلاستیکم را به پایان رساندم و اولین رزیدنت جراح پلاستیک ایران شدم. از آن موقع تا حالا جراحی می کنم.» دکتر تاکید می کند جراحی پلاستیک محدود به عمل های زیبایی نیست و هرچند او در این زمینه هم تبحر کافی دارد اما علاقه مند به انجام جراحی های ترمیمی و میکروسکوپی است که دوره تخصصی آن را هم خارج از ایران گذرانده. شاید خیلی از ما تصویر درستی از جراحی پلاستیک نداشته باشیم و تصورمان از جراحی پلاستیک فقط جراحی زیبایی باشد اما به گفته دکتر فروتن، جراحی پلاستیک ۴ شاخه جداگانه دارد که یکی از آنها جراحی میکروسکوپی یا دست است که پیوند اعضا را شامل می شود و عمده کارش با میکروسکوپ است. جراحی فک، صورت و جراحی پلاستیک و ترمیم ضایعات مادرزادی مثل شکاف لب هم از جمله زیرشاخه های این رشته تخصصی است.

دکتر فروتن که ۶ سال ریاست انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی را هم برعهده داشته، می گوید: «زیبایی یک بخش کوچک از جراحی پلاستیک است و تنها۲۰تا ۳۰ درصد جراحان پلاستیک کار زیبایی می کنند و بخش عمده ای از این رشته به جراحی های ترمیمی برمی گردد که می تواند زندگی را به بیمار بازگرداند. من از همان ابتدا به جراحی دست میکروسکوپی بیش از بقیه این شاخه ها علاقه مند شدم. آن موقع کمتر کسی دنبال این کار بود. درآمد زیادی هم نداشت. موقع عمل میکروسکوپی باید همه حواس پزشک به بیمار باشد چون ثانیه ها هم برای زنده نگه داشتن آن عضو اهمیت دارد. در دنیا و با امکانات پیشرفته، معمولا موفقیت این جراحی ها ۹۸ درصد است اما در ایران هم با وجود امکانات کمتر همین قدر امکان موفقیت وجود دارد و با این نوع درمان بیمار دوباره قدرت بازگشت به جامعه و از سرگیری زندگی اش را پیدا می کند.»

او از سال ها درمان و ارتباطش با قربانیان اسیدپاشی هم می گوید: «بیش از ۱۵- ۱۰ سال سوختگان با اسید را درمان کرده ام و الان هم حدود ۸۰ قربانی با اسید را در انجمن شناسایی کرده ایم. بعد از دیدن فیلم لانتوری و جلسه ای که با قربانیان در روزنامه شما داشتیم، به تاسیس انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی فکر کردیم. قربانیان اسیدپاشی بعد از این حادثه افسرده و خانه نشین می شوند. در این انجمن قصد داریم به آنها خدمات پزشکی، درمانی و حقوقی بدهیم و توانمندشان کنیم تا دوباره وارد جامعه شوند.»

این انجمن در سال ۹۶ ثبت رسمی شده اما هنوز دکتر و دیگر همراهان او نتوانسته اند برای آن دفتر مناسبی فراهم کنند تا قربانیان را گرد هم آورند. دکتر فروتن بارها این قربانیان را بدون گرفتن دستمزد جراحی کرده: «من از این بیماران هرگز هزینه درمان و جراحی نمی گیرم اما بیمارستان ها هزینه هتلینگ و خدمات می گیرند و از آنجا که این بیماران مجبورند تعداد زیادی جراحی انجام دهند، متاسفانه کسی مسئولیت شان را برعهده نمی گیرد. قانون هم می گوید کسی که آنها را سوزانده، مسئول پرداخت هزینه هاست. بنابراین آنها سردرگم می مانند. انجمن می تواند از آنها حمایت کند و حالا تعداد زیادی از جراحان پلاستیک قبول کرده اند داوطلبانه این خدمات را انجام دهند و من امیدوارم تعداد حامیان ما روز به روز بیشتر شود.»

دکتر فروتن ۷۲ ساله که در نگاه و تک تک اعمالش عشق به کار و خدمت به بیماران می بینی، می گوید آنچه او را خوشحال و شاداب می کند و قدرت ادامه کار را به او می دهد موفقیت در کار است. شاید برای همین است که بعد از سال ها کار وقتی جراحی می کند، احساس خستگی نمی کند و با هر موفقیت و درمانی دوباره انرژی می گیرد: «هنوز هم هیچ عمل جراحی را رد نمی کنم موقع کار اگر ۱۰ساعت هم باشد، با عشق و علاقه کارم را انجام می دهم. همه این سال ها به کارم عشق ورزیده ام و به همه هم می گویم عاشق کارتان باشید.»

 

منبع: روزنامه ایران ۱۵ آذر ۱۳۹۷

بیشتر بخوانید